Allegro kupuje Mall Group a. s., přední e-commerce platformu v regionu CEE, a logistického operátora WE|DO

 • Plánované spojení společností Allegro, Mall Group a WE|DO posílí společné postavení přední marketplace platformy pro zákazníky a obchodníky ve střední a východní Evropě.
 • 135 tisíc obchodníků nově vzniklé skupiny bude moci v Polsku a celé střední a východní Evropě využívat výhody „jednou zalistovat, prodávat všude“ a získat širší přístup na maloobchodní trh v celkové hodnotě 250 miliard eur, který čítá 70 milionů lidí.
 • Spojení společností Allegro a Mall Group zkvalitní zážitek z nakupování a poskytne nejlepší ceny, nejširší nabídku a maximální pohodlí pro 18 milionů zákazníků v celém regionu.
 • Celý tým cca 7 200 lidí bude sdílet kulturu orientovanou na spotřebitele a inovace a bude nabízet lepší kariérní příležitosti v živém mezinárodním prostředí.
 • Dohoda je pro společnost Allegro významným krokem v rámci mezinárodní expanze a brzy umožní celé skupině urychlit růst ve zbytku Evropy.
 • Transakce podléhá obvyklým antimonopolním a regulačním schválením a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2022.

Varšava, 4. listopadu 2021 – Společnost Allegro, nejoblíbenější nákupní platforma v Polsku a jedna z největších e-commerce platforem v Evropě, dnes oznámila, že se dohodla na převzetí 100% podílů ve společnostech Mall Group a.s. („Mall Group“) a WE|DO CZ s.r.o. („WE|DO“) od prodávajících akcionářů PPF, EC Investments a Rockaway Capital. Společnosti Mall Group a WE|DO budou koupeny za cenu 881 milionů eur, která vychází z pevného ocenění ve výši 925 milionů eur upraveného o dluh a podobné položky ve výši 44 milionů eur. Konečná cena může být navýšena až o 50 milionů eur v závislosti na výkonnosti Mall Group.

Akvírovaný byznys zahrnuje aktiva e-commerce skupiny Mall Group a logistická aktiva společnosti WE|DO v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Transakce se netýká společností Vivantis a MALL Pay, ani MALL.TV a Košík.cz, které byly již v minulosti z Mall Group vyčleněny. V březnu 2021 dosáhla skupina Mall Group GMV ve výši 930 milionů eur, hrubé marže[] na úrovni 14 % a nulového zisku EBITDA. Hodnota transakce odpovídá ~1,0x LTM GMV za březen 2021 a ~7,2x LTM hrubého zisku za březen 2021.

François Nuyts, CEO společnosti Allegro, popisuje:

„Během dvou desetiletí se Allegro stalo oblíbeným nákupním místem polských spotřebitelů. Společně se skupinou Mall Group a WE|DO budeme nyní schopni zlepšit každodenní život nejen 18 milionům zákazníků, které již obsluhujeme, ale také oslovit zbytek Evropy. Kupující budou těžit z lepšího výběru, cen a pohodlí, zatímco společná základna přibližně 135 000 obchodníků bude moci „jednou zalistovat, prodávat všude. Jako Allegro jsme již vytvořili nejlepší a nejkonkurenceschopnější výběr nabídek v regionu a pokročili jsme v přípravě naší vícejazyčné platformy a pomoci obchodníkům při prodeji do zahraničí. Díky začlenění skupiny Mall Group bude naše přítomnost v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, v Maďarsku a v Chorvatsku, což odpovídá více než 250 miliardám eur a více než 70 milionům lidí, také základem pro vytvoření silného mezinárodního týmu v oblasti technologií, e-commerce a logistiky. To nám umožní přilákat nové talenty, nabídnout nové kariérní příležitosti v rámci celé rozšířené skupiny a vybudovat ještě živější a rozmanitější organizaci.“ 

Společnými silami k vytvoření lídra v e-commerce v celé střední a východní Evropě

Spojení Mall Group a Allegro vytvoří přední platformu pro e-commerce v celém regionu, která pod jednou střechou spojí řadu populárních značek – MALL, mimovrste, CZC.cz, WE|DO a samozřejmě Allegro, Ceneo, eBilet a One. Klienti společné platformy budou moci využívat program SMART! a řadu věrnostních výhod, jako jsou dodávky zdarma, fintech produkty nebo přístup do B2B platformy. Obchodníci zároveň získají přístup k bezproblémovému prodeji, inovativním řešením nebo reklamním službám.

Transakce téměř zdvojnásobuje celkový cílový trh skupiny v zemích s velmi pevným základem a růstovým potenciálem. Spojení rovněž umožní efektivní vyhledávání a přijímání mezinárodních obchodníků a podpoří akvizici nových klientů. Více než dvacetileté zkušenosti Allegra s modelem marketplace umožní navýšení marží, podpoří růst tržeb a společný vývoj skupiny.

Rozšíření platformy nakonec umožní společnosti Allegro vytvořit nejlepší nabídku ve své třídě pro zákazníky a obchodníky v Polsku i mimo něj, urychlit její rozvoj v Polsku a v celém regionu střední a východní Evropy.

Jakub Havrlant, předseda představenstva Mall Group a zakladatel a CEO Rockaway Capital, uvádí:

„Po více než sedmi letech budování silné pozice v e-commerce v České republice a v regionu střední a východní Evropy jsem rád, že jsme našli tak silného partnera pro další rozvoj Mall Group a WE|DO, jakým je Allegro. Ve skupině Allegro vidíme partnera s podobným zaměřením na inovace, růst a s komplementární kulturou. Vnímáme rovněž mnoho synergií napříč našimi platformami a prostor pro výrazné urychlení řady již realizovaných projektů. Jako akcionář společnosti Rockaway Capital jsem rád, že zůstáváme součástí tohoto příběhu a jako akcionáři společné skupiny se budeme podílet na jejím dalším růstu. Věříme, že e-commerce má ve střední a východní Evropě stále velký růstový potenciál, a velmi se těšíme na další spolupráci.

Jan Hanuš, CEO Mall Group, dodává:

Jsme neuvěřitelně nadšeni vyhlídkami, které máme před sebou. Náš obchodní model se dokonale hodí pro skupinu provozující tak velké tržiště, a navíc nabízíme přístup k rozsáhlé infrastruktuře a last-mile v zemích, kde působíme. Začali jsme také rozvíjet naše podnikání v oblasti 3P a těšíme se, že v této oblasti využijeme bezkonkurenčních zkušeností společnosti Allegro. Jak my, tak společnost Allegro jsme lídry ve svých zemích ve střední a východní Evropě, kteří rozumí potřebám místních spotřebitelů lépe než kdokoli jiný. Spojením našich silných stránek budeme mít pro zákazníky a obchodníky v šesti středoevropských zemích připravený kompletní balíček. Těším se také na naše týmy. Vidím, jak si naše kultury vzájemně sedí, že sdílíme inovativní přístup zaměřený na spotřebitele a že budeme mít největší zásobu talentů v regionu.

Spojení hlubokých regionálních znalostí a zkušeností společnosti Mall Group s know-how společnosti Allegro v oblasti 3P marketplace trhu

Skupina Mall Group vybudovala některé z nejvýznamnějších podniků v oblasti e-commerce v regionu střední a východní Evropy, které kombinují velkou zákaznickou základnu, silnou návštěvnost, velmi oblíbené spotřebitelské značky a zkušené týmy napříč zeměmi. Díky transakci získá skupina přístup k Mall Group a WE|DO přeshraniční dopravě a last-mile logistické infrastruktuře, zatímco Allegro přinese své zkušenosti s 3P marketplace trhem a nejmodernější technologie, které urychlí společný růst. Výhody obou společností tak budou plně využity a pomohou vybudovat skutečně mezinárodního obchodního giganta, který bude čerpat z know-how společných týmů. Vzhledem k tomu, že Allegro posílí 3P podnikání Mall Group, očekává se také růst ziskovosti Mall Group díky výraznému zvýšení výběru nabídek a četnosti transakcí.

Podrobnosti o transakci 

Transakce bude financována kombinací akcií a peněžních prostředků, z nichž 53,7 % tvoří hotovost, která je financována z dostupné hotovosti a nového dluhu, a 46,3 % tvoří akcie nebo hotovost. Společnost Allegro může podle svého uvážení buď vydat akcie prodávajícím akcionářům skupiny Mall Group, nebo dodatečně navýšit platbu v hotovosti. Očekává se, že proforma finanční páka společnosti Allegro po uzavření transakce nepřekročí 3,0x. Uzavření transakce podléhá obvyklým antimonopolním a regulatorním schválením a očekává se, že bude uzavřena do konce prvního pololetí 2022. Po dokončení půjde o jednu z největších transakcí ve střední a východní Evropě.

Společnost J.P. Morgan působila jako výhradní finanční poradce, Clifford Chance byla právním poradcem společnosti Allegro pro tuto transakci. Společnost Morgan Stanley působila jako výhradní finanční poradce a White & Case jako právní poradce skupiny Mall Group a jejích akcionářů.

O Allegro / Poznámka pro editory:

Allegro je e-commerce platforma pro polské spotřebitele, která dosahuje významného růstu tržeb, ziskovosti i cash flow. Skupina provozuje přední polské online tržiště Allegro.pl, které je podle GMV největším nepotravinářským maloobchodním prodejcem v Polsku, a platformu pro srovnávání cen Ceneo.pl. Allegro.pl je nejuznávanější značkou elektronického obchodování v Polsku, patří mezi deset největších internetových obchodů na světě a podle počtu návštěv za měsíc se řadí mezi 100 nejnavštěvovanějších internetových stránek na světě. Obchodníci na tržišti Allegro.pl prodávají v různých kategoriích, které zahrnují segmenty jako elektronika, dům a zahrada, sport a volný čas, děti, automobilový průmysl, móda a obuv, zdraví a krása, knihy, média, sběratelské předměty a umění i supermarkety. Platforma Allegro.pl zprostředkovává prodej nových produktů především jménem obchodníků, a to prostřednictvím modelu business-to-customer. Měsíčně platformu navštíví v průměru 21 milionů uživatelů, což odpovídá 66 % polských obyvatel starších 16 let a 78 % všech uživatelů internetu v Polsku.

O Mall Group / Poznámka pro editory:

MALL Group je největší e-commerce skupina střední a východní Evropy, jejíž portfolio kombinuje dvě hlavní oblasti: e-commerce (MALL, CZC.cz a Vivantis) a finanční služby MALL Pay pro internetové nakupování. Působí v devíti zemích a s více než čtyřmi tisící zaměstnanci nabízí své služby 130 milionům obyvatel střední a východní Evropy. V roce 2020 doručila svým zákazníkům více než 14 milionů objednávek. Vizí a cílem skupiny je stát se nákupní destinací číslo jedna pro e-nakupující, což znamená, že pro většinu lidí bude místem číslo jedna, kam vyrazí za online nákupy. Je spoluvlastněná investiční skupinou Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, skupinou PPF a EC Investments Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Role řídícího akcionáře připadá skupině Rockaway.

O WE|DO / Poznámka pro editory:

WE|DO deliver je logistický operátor, který v současnosti spolupracuje s 300 kurýry, provozuje 1 000 výdejních míst WE|DO Uloženka a nabízí 100 výdejních boxů v Česku i na Slovensku. Jeho dlouhodobou ambicí je maximálně přizpůsobit doručování zásilek zákazníkům a jejich potřebám.

O PPF Group / Poznámka pro editory:

Skupina PPF podniká ve 25 zemích. Investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva ve výši 40,3 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 80 000 lidí

O EC Investments / Poznámka pro editory:

EC Investments (ECI) spoluvlastní skupinu Mall Group. ECI je dále akcionářem cenového srovnávače Heureka. Skupina působí i v segmentu online distribuce potravin prostřednictvím služby Košík.cz. EC Investments je součástí skupiny EP Corporate Group, kterou kontroluje Daniel Křetínský. EP Corporate Group drží v ECI 56 %, zatímco zbylých 44 % je pod kontrolou Patrika Tkáče.

O Rockaway Capital / Poznámka pro editory:

Rockaway Capital, investiční skupinu zaměřenou na private equity a venture capital investice, založil v roce 2013 Jakub Havrlant s vizí budovat silné společnosti postavené na nových technologiích a digitální ekonomice a cílem narušit tradiční obchodní modely. Dnes je Rockaway ve střední Evropě předním strategickým internetovým hráčem s aktivy v 17 zemích a investičním portfoliem, které v současné době generuje tržby přesahující 2,5 miliardy eur.  Rockaway investuje do lokálních lídrů a firem postavených na digitální ekonomice, a to z oblastí e-commerce, online grocery, last-mile logistics, comparison shopping, e-travel, fintech, blockchainu nebo médií s působností v zemích DACH, střední a východní Evropě a v balkánském regionu.

Rate this post
   Zeen
   Logo