Při nákupu zboží v e-shopech volí online platbu kartou již více než polovina Čechů (56 %). Nejčastěji kartou, případně pomocí služby Apple či Google Pay, platí na internetu mladí lidé ve věku 18 až 26 let (76 %). Ukazuje se, že Češi jsou při online nakupování spořivější a zvažují každý zbytečný výdaj. Zájem o dobírku tak i nadále klesá. Za posledních 7 let až o 18 p. b. Údaje vyplývají z letošního průzkumu společnosti GLS realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agenturou Ipsos na vzorku 1050 respondentů a potvrzují to i interní data přepravce.
Ještě před sedmi lety byla dobírka nejčastějším způsobem platby v e-shopech. Využívalo ji až 35 % lidí. Pandemie koronaviru však dobírce zasadila citelnou ránu. Náhlý důraz na hygienu, uzavřené prodejny a obavy z osobního kontaktu naučily také starší populaci, která je tradičně spíše konzervativní, více využívat platbu kartou.
A pohodlnějším online nákupům rychle přivykla. Podle průzkumu volí platbu kartou online již 44 % lidí ve věku 54 až 65 let, o 17 p. b. více než v roce 2019. Také současná nepříznivá ekonomická situace návratu dobírky na výsluní příliš nenahrává. „Platba kartou online není oproti dobírce v nákupních košících zpoplatněna.
Pokud si zákazník zvolí platbu kartou, ušetří zpravidla až 40 korun za nákup. Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci českých domácností, očekáváme, že lidé budou více šetřit, a projeví se to i ve způsobu platby na e-shopech,” uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.
Třetina Čechů zaplatí kartou na internetu alespoň jednou týdně
Z letošního průzkumu GLS vyplývá, že významně narostlo množství lidí, kteří na internetu platí kartou každý týden (o 18 p. b. oproti 2021). S tím zároveň klesá procento lidí, kteří zásadně nevyužívají platbu kartou online. A snižuje se také množství lidí, kteří platí online kartou velmi zřídka.
Z 35 % v roce 2018 na dnešních 18 %. Ve věkové skupině 54 až 65 let čtvrtina platí kartou zřídka a 11 % ji pro nákupy na internetu nevyužívá. „V období před pandemií platilo každý týden na internetu kartou pouze 11 % lidí ve věku 54 až 65 let. Těší nás, že přibývá seniorů, kteří jdou s dobou a nakupování na internetu bez problémů zvládají,“ vysvětluje Pavel Včela.
O GLS Group
GLS Group je předním poskytovatelem mezinárodní balíkové přepravy. Společnost svým zákazníkům napříč 40 zeměmi poskytuje spolehlivé a kvalitní zásilkové služby doplněné o nákladní a expresní služby. Díky rozsáhlé mezinárodní síti a výborným znalostem lokálního trhu mohou zákazníci očekávat bezproblémové, flexibilní a osobní služby napříč Evropou i mimo ni.
GLS rovněž působí prostřednictvím dceřiných společností, které má ve stoprocentním vlastnictví také v Kanadě a na západním pobřeží USA. Síť GLS se skládá ze 120 ústředních a regionálních překladišť a z 1 600 dep, které využívají přibližně 37 000 dodávek a 4500 nákladních vozů. GLS zaměstnává přibližně 21 000 lidí. V roce 2021/22 dosáhla společnost GLS rekordních zisků ve výši 5 miliard EUR a navzdory globálním výzvám doručila 870 milionů balíků.