DACHSER založil Kompetenční centrum pro datovou vědu a strojové učení

Od začátku června sdružuje mezinárodní logistický provider DACHSER odborné znalosti získané v různých výzkumných a inovačních projektech na téma umělé inteligence, strojového učení a datové vědy ve svém novém interním kompetenčním centru „Competence Center Data Science & Machine Learning“.

Technologie a metody umělé inteligence již v různých projektech a aplikacích společnosti DACHSER prokázaly své opodstatnění a výhody. „Význam umělé inteligence, strojového učení a datové vědy pro dopravu, logistiku a řízení dodavatelského řetězce bude v příštích letech dále narůstat.

Pro DACHSER je proto klíčové nadále posilovat své odborné znalosti v této významné oblasti a rozvíjet svoji schopnost implementovat a provozovat aplikace strojového učení,“ říká Stefan Hohm, Chief Development Officer skupiny DACHSER. Tohoto úkolu se ve společnosti DACHSER zhostí Kompetenční centrum po datovou vědu a strojové učení (CC DS&ML), které bude pro tuto oblast fungovat i jako centrální kontaktní místo.

Každý den produkuje DACHSER velké množství dat, což představuje základ pro vývoj a využití nových technologií umělé inteligence. „V budoucnu budeme tato data využívat ještě lépe. Pomůže nám to nacházet a implementovat nová řešení pro široké spektrum využití,“ uvádí Florian Zizler, Team Leader Competence Center Data Science & Machine Learning společnosti DACHSER.

Předvídání výkyvů kapacit pomocí umělé inteligence

Jednou konkrétní ukázkovou aplikací pro práci nově vytvořeného kompetenčního centra je produkt umělé inteligence, který byl vyvinut a implementován v rámci výzkumné laboratoře DACHSER Enterprise Lab – model pro predikce kapacit, který používá techniky strojového učení k předpovídání objemů příchozích pozemních přeprav na pobočku, a to až 25 týdnů předem.

Naše data sahají až do roku 2011. Důraz je přitom kladen na historické údaje o zásilkách,“ říká Florian Zizler, a upřesňuje, „tento datový fond ještě doplňujeme o informace z kalendáře, jako jsou státní svátky nebo školní prázdniny. To umožňuje modelu rozpoznat sezónní vzorce, které jsou v pozemních přepravách tak důležité. Abychom lépe předvídali trendy, integrovali jsme také širokou škálu ekonomických indexů.“ Díky tomu může DACHSER poskytnout zaměstnancům na svých pobočkách cennou podporu při rozhodování o sezónním plánování kapacity.

Právě v této oblasti je důležité získat na trhu s dostatečným předstihem odpovídající přepravní kapacity či naplánovat zdroje v překládkovém terminálu. I to však ovlivňují aktuální podmínky. „Samozřejmě pro predikce založené na předchozích hodnotách byla výzva vypořádat se s volatilními výkyvy objemů a koronavirovou pandemií,” komentuje Florian Zizler, a optimisticky uzavírá: „Brzy však dostaneme naše predikce zpět na jejich obvyklou vysokou kvalitu.”

Základní informace o společnosti DACHSER v České republice

DACHSER působí na trhu logistiky a zasilatelství již od roku 1992, kdy byla založena společnost E.S.T. a.s., poskytující služby v oblasti mezinárodní a vnitrostátní kamionové spedice, skladování a celních služeb. Portfolio společnosti bylo postupně rozšířeno i o služby v oblasti letecké a námořní dopravy.

V roce 2004 se E.S.T. stala exkluzivním partnerem společnosti DACHSER pro Českou republiku, v roce 2006 uzavřela smlouvu o joint venture s mezinárodním poskytovatelem logistických služeb DACHSER a začala vystupovat pod jménem DACHSER E.S.T. a.s. Proces integrace byl završen rozhodnutím o přejmenování společnosti na DACHSER Czech Republic a.s. s účinností od 1. 1. 2010.

DACHSER disponuje více než 60 500 m² distribučních a překládkových skladových ploch po celé republice. Ve svých osmi pobočkách (v Kladně, Ostravě, Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Praze a na pobočce DACHSER Cargoplus) v současné době zaměstnává 570 lidí.

Základní informace o skupině DACHSER

Rodinná společnost DACHSER se sídlem v německém Kemptenu je předním poskytovatelem logistických služeb v Evropě. Dachser poskytuje komplexní přepravní logistiku, skladování
a individuální zákaznické služby ve třech obchodních divizích: DACHSER European Logistics, DACHSER Food Logistics a DACHSER Air & Sea Logistics.

Nabídku doplňují další služby jako kontraktní logistika, konzultace a poradenství a specifická řešení přizpůsobená na míru jednotlivým odvětvím. Díky komplexní dopravní síti jak v Evropě, tak i v zámoří a informačním technologiím, které jsou plně integrovány do všech systémů, poskytuje DACHSER inteligentní logistická řešení po celém světě. V současnosti zaměstnává 30 800 lidí ve 387 pobočkách a má zastoupení ve 42 zemích světa. Za rok 2020 zrealizoval přepravu 78,6 milionů zásilek o celkové tonáži 39,8 milionů tun. Celkový konsolidovaný čistý obrat koncernu DACHSER v roce 2020 činil 5,6 miliard euro. Pro více informací navštivte www.dachser.cz.

Rate this post
      Zeen
      Logo