Lidé se brání hluku v kancelářích. Zvýšil se zájem o sluchátka potlačující okolní ruch, ukazují data e-shopu smarty.cz

Na začátku září se nevracejí jen děti do školních lavic, ale i lidé do kanceláří. Končí doba dovolených, řada podniků také začíná zaměstnancům omezovat home office, na který přešli začátkem koronavirové pandemie. To se mnohým nelíbí – kromě úspory času stráveného dojížděním do práce si totiž zvykli na tiché a ničím nerušené prostředí domácí kanceláře.

Nejhorší šok z návratu do kanceláří budou mít ti, kteří pracují v open officech. Průzkum Future Workplace totiž ukázal, že zaměstnanci v kancelářích nejvíce trpí hlukem z okolí, který jim vadí při soustředěné práci. Více než tři čtvrtiny dotázaných (76 %) uvedlo, že je pro ně rušivým faktorem kolega, který vedle nich telefonuje. Problémem jsou i rozhovory zaměstnanců v okolí pracovního místa (65 %). Vadí ale třeba i zvuk kávovaru, který vyruší od práce více než čtvrtinu oslovených (26 %).

Nejjednodušší řešení – sluchátka

Jak se takovému vyrušování bránit? Data z prodejů e-shopu s elektronikou smarty.cz ukazují, že lidé namísto zbytečného okřikování kolegů vsadili na jednodušší řešení. „Spolu s tím, jak se lidé vracejí zpátky do kanceláří, se zvýšil zájem o sluchátka, která umí potlačovat hluk z okolí. Oproti loňskému roku se prodeje zvedly o 30 procent,“ uvádí Marek Stuchlý, Product Manager ve společnosti smarty.cz.

Sluchátka s potlačením hluku umí odstínit nejen běžný kancelářský ruch, ale třeba také hovory kolegů v okolí. „Na trhu je možné pořídit sluchátka s potlačením okolního hluku už v řádech stokorun. Pro opravdu nerušený zážitek z hudby ale doporučujeme dívat se řádově od 3 tisíc korun výše. Aktuálně nejoblíbenějšími sluchátky v této kategorii jsou Sony WF-1000XM3 a současně i jejich modelový nástupce WF-1000XM4“, uvádí Marek Stuchlý.

S hlukem pomůžou hodinky i nové klávesnice

Ohleduplnější zaměstnanci volí řešení, díky kterým se oni sami nestávají původci hluku. Někteří si svůj telefon spárují s chytrými hodinkami, a tak je místo zvuku telefonu na příchozí hovor nebo SMS upozorní mírné zavibrování hodinek na zápěstí. „Zejména telefony s Androidem není složité spárovat s chytrými hodinkami. Jejich propojení zvládne prakticky každý,“ dodává Marek Stuchlý. Velmi oblíbené jsou například hodinky Garmin Venu Sq nebo nové Samsung Galaxy Watch4, které jsou na e-shopu smarty.cz k mání už od 6 990 korun.

Nadměrnému hluku ale může aktivně bránit i zaměstnavatel. Nemusí hned sáhnout k drahým akustickým panelům, možnost zabránit běžnému kancelářskému ruchu začíná už na pracovním stole zaměstnanců – u klávesnic. „Pokud si nějaká firma zařizuje open office nebo hledá vybavení do kanceláře s více lidmi, doporučujeme sáhnout po nízkozdvihových a membránových, neboli tzv. chiclet klávesnicích. Takové klávesnice navíc bývají voděodolné, a tak by je neměla zničit ani trocha rozlité kávy,“ vysvětluje Marek Stuchlý. Příkladem vhodné klávesnice může být HP K2500, která je na smarty.cz k mání už za 498 korun.

Rate this post
      Zeen
      Logo