Zákazníci e-shopů teď mohou vracet balíky rychleji a pohodlněji

Češi čím dál častěji vrací zboží nakoupené na internetu. Pro každého čtvrtého zákazníka je to dokonce nejčastější důvod, proč posílá balíky, ukázal průzkum pro PPL. Dlouhodobý nárůst takzvaných „vratek“ přepravce pozoruje nejen u e-shopů s oblečením. PPL proto zavádí novou službu, která proces jak e-shopům, tak jejich zákazníkům usnadní. Díky produktu PPL Parcel CZ Return můžou obchodníci zásilku opatřit zpětnou etiketou. Zákazníkovi už pak stačí nalepit ji na obdržený balík a odeslat ho nazpět.

PPL novou službou vychází vstříc jak e-shopům, tak jejich zákazníkům, pro které je možnost snadného vrácení nebo výměny zboží důležitým faktorem při vybírání obchodu. Zpětné etikety s předtištěnými údaji s adresou pro vrácení zboží zjednodušují proces vrácení i komunikace zákazníků s e-shopy. Na obchodníkovi pak zůstává, zda službu nabídne příjemcům zboží zdarma, nebo zda ji zpoplatní. Zákazník si přitom sám vybere, zda balík odevzdá v parcelshopu nebo zajistí vyzvednutí řidičem PPL.

„Dosud jsme vrácení zboží realizovali pouze s vybranými e-shopy, bez jednotného řešení. Nyní tuto možnost dáváme všem s námi spolupracujícím online obchodům. Službu jsme zároveň navrhli tak, aby byla maximálně uživatelsky přívětivá,“ vysvětlil Milan Loidl, marketingový manažer PPL CZ s.r.o.

„Obchodníci si v naší webové aplikaci můžou zvolit tisk zpětné etikety, kterou následně vloží do odesílaného balíku. Pokud zákazník není se zbožím spokojený, stačí, aby etiketu nalepil na ten samý balík a odevzdal ho na jednom z našich 2 000 podacích míst – PPL Parcelshopů,“ popsal Milan Loidl proces.

Počet ‚vratek‘ roste 

Právě nespokojenost s nákupem je v současnosti vůbec nejčastějším důvodem, proč Češi soukromě balíky posílají zpět. Jak ukázal lednový průzkum pro PPL od agentury Nielsen Admosphere, zpět prodejcům balíky posílá 39 % Čechů. Zatímco 25 % využívá zasílání balíků k vrácení nevyhovujícího zboží, každý sedmý kupující (14 %) pak prostřednictvím balíků řeší jeho výměnu.

Podle čísel dosud spolupracujících e-shopů, se kterými PPL zpětné odeslání zboží realizovala, se počet „vratek“ dlouhodobě zvyšuje. Meziročně došlo k růstu o desítky až stovky procent. Nejde však pouze o obchody s módou, ale i dalším sortimentem. Lidé pak nejčastěji vrací zboží přes PPL Parcelshopy.

Data zároveň ukázala, že zboží častěji vrací ženy, spíše respondenti s vysokoškolským vzděláním a lidé z malých a středních měst. Naopak méně často zasílá věci zpět nejmladší věková skupina a lidé na vesnicích.

O společnosti PPL

Společnost PPL CZ je součástí divize DHL eCommerce Solutions a na tuzemském trhu představuje předního poskytovatele přepravních služeb pro firmy a podnikatele. Nabízí však i služby pro soukromé osoby se službou Balík pro Tebe. PPL CZ se specializuje na balíkovou přepravu po ČR a do celé Evropy. Společnost zaměstnává bez mála 700 pracovníků a 1 600 řidičů, kteří doručí desítky milionů zásilek ročně. Disponuje 20 balíkovými depy, centrálním překladištěm a rozsáhlou sítí výdejních a podacích míst – PPL Parcelshopů, kterých je více než 2 000 po celé České republice.

DHL eCommerce Solutions je součástí skupiny Deutsche Post DHL Group, která je přední světovou poštovní a logistickou společností. Skupina spojuje lidi a trhy a umožňuje globální obchodování. DPDHL Group zaměstnává přibližně 550 000 lidí ve více než 220 zemích a teritoriích po celém světě, díky čemuž je jedním z největších soukromých zaměstnavatelů na světě.

Rate this post
      Zeen
      Logo