Zaloto: Češi poptali od ledna hypotéky za více než 20 mld. korun

Hypoteční trh má za sebou rekordní pololetí a hypotékám se daří i na internetu. Největší tuzemské hypoteční tržiště Zaloto zprostředkovalo od ledna do června letošního roku hypoteční poptávky v hodnotě přes 20 mld. korun, což je o 10 % více než loni. Nejsilnějším měsícem byl jednoznačně leden, přičemž od března hypoteční poptávka pozvolna zpomaluje.

Na meziroční nárůst hypoteční poptávky na internetu mělo vliv hned několik faktorů. “Vedle výhodných podmínek hrál svou roli i všeobecný přesun poptávky do online prostředí vlivem pandemie. Zaznamenali jsme také nárůst investiční poptávky po nemovitostech,” říká Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto.

Extrémní leden a pokles na obzoru

Vůbec nejsilnějším měsícem prvního pololetí byl jednoznačně leden, který byl dle dat Zalota co do objemu zprostředkovaných hypoték vůbec nejúspěšnějším měsícem posledních 3 let. Po slabším únoru byl pak ještě velmi výrazně nadprůměrný březen. Od dubna poté začala hypoteční poptávka pozvolna zpomalovat.

“Očekáváme, že během prázdnin bude tento trend pokračovat. Oslabení zájmu nahrává i postupné zdražování ze strany bank, stejně jako růst úrokových sazeb ČNB. Pro banky a finanční poradce to bude znamenat v druhé polovině roku velkou změnu. Zatímco v poslední době nestíhali nové klienty odbavovat, na podzim o ně budou muset začít spíše bojovat. Hodnota nového zákazníka proto poroste,” popisuje Kříž.

Růst táhly byty

Na celkovém objemu hypoteční poptávky se v první polovině roku podílely největší měrou úvěry na financování rodinných domů, a to téměř z 50 %. Na meziročním růstu se však podílely především hypoteční úvěry na byty, jejichž objem vzrostl meziročně od ledna do června z 6,6 mld. na 8,2 mld. korun. Výrazný růst zaznamenalo Zaloto také u pozemků, kde objem hypoteční poptávky vzrostl v prvním pololetí letošního roku z 566 mil. na 751 mil. korun.

Oproti loňsku vzrostla také online poptávka po refinancování hypotečních úvěrů, a to z 2,1 mld. na 2,7 mld. korun v celkovém úhrnu. “Lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících a podíl refinancování na celkovém objemu úvěrů dále poroste. Aktuálně přesahuje refinancování 10 % celkového objemu hypotečních poptávek,” dodává Marek Kříž ze Zalota.

Průměrná hypotéka už přes 3 miliony     

Růst celkového objemu souvisí také s růstem průměrné výše úvěru, která se meziročně zvýšila o 400 tisíc korun a v červnu se dokonce vyšplhala nad hranici 3 milionů korun. O nejvyšší úvěry žádají aktuálně dle předpokladů Pražané a mimo Prahu pak obyvatelé Středočeského a Jihomoravského kraje. O průměrně nejnižší úvěry žádají naopak obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.

Nejvyšší růst poptávané částky zaznamenalo Zaloto v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Ve všech těchto regionech stoupla průměrná výše poptávaného úvěru o téměř půl milionu korun. Naopak v Ústeckém kraji se tato částka za poslední rok prakticky nezměnila.

Nejvíce zdražily chalupy

Z hlediska typu nemovitosti stoupla průměrná výše úvěru prakticky shodně o zhruba 400 tisíc korun u bytů, domů, pozemků i chalup. Nicméně zatímco u chalup to představuje meziroční nárůst o téměř
30 % a u pozemků o 21 %, u bytů už je to “jen” o 14 %.

Fixace atakuje 5 let

Výhodná úroková sazba a předpoklad jejího růstu se nepodepsaly jen pod nárůst celkového objemu a průměrné částky, ale také pod výrazné prodloužení poptávané fixace. Zatímco v první polovině loňského roku byla průměrná délka fixace 3,6 roku, letos je to už 4,7 roku, přičemž hlavně v březnu výrazně atakovala hranici 5 let.

O Zalotu

Zaloto je finanční marketplace neboli tržiště, které zprostředkovává poptávky zákazníků s nezávislými finančními specialisty. V hypotečních poptávkách je Zaloto největším zprostředkovatelem v Česku i na Slovensku. Od roku 2019 obsloužilo přes 90 000 klientů, kteří poptali přes 160 mld. korun v hypotékách.

V systému má aktuálně téměř 1000 ověřených finančních poradců a bank, které klientům přiřazuje na základě minulých referencí, zkušeností a dalších parametrů. Kromě hypoték se zaměřuje také na zprostředkování povinného ručení, životního pojištění a nově i na financování aut.

Rate this post
      Zeen
      Logo