Jak vybrat holící strojek?

Pokud právě nepatříte k mužům, kteří následují aktuální trendy v nošení dlouhých vousů, tak hladká pokožka na obličeji je zřejmě pro vás to pravé. Výběr holicích strojků díky použitým technologiím je pestrý, moderní strojky si poradí s každým typem porostu. Výrobci nezapomněli ani na citlivou pokožku. Proto se už netřeba bát zanícených pupínků, či drobných poranění. Holicí strojek si můžete s sebou brát i na cesty, protože jsou dostupné modely s univerzálním síťovým připojením. I bezšňůrové holení je už samozřejmostí.

Rychlý průvodce při výběru

Ergonomicky tvarovaná a výkyvná hlavice umožní hladší holení i na těžko dostupných místech na obličeji. V případě, že patříte k mužům, kterým rostoucí vousy přiléhají k obličeji, a to zejména na krku, poohlédněte se po technologii, která vousy během holení nadzvedává a umožní jejich bezproblémové oholení.

K úpravě vousů, bradky, kotlet je praktickým pomocníkem výsuvný zastřihovač, který je součástí strojku. Nemá ho však každý strojek. Pokud je vaše pokožka citlivá, některé modely jsou vybaveny vestavěným chlazením nebo integrovaným dávkovačem gelu pro zmírnění tření. Citlivost pokožky zmírňuje i holení ve vodě.

Zvažujte použití strojku nasucho i namokro. Buďte pozorní při výběru. Pokud je totiž na strojku uvedeno, že je vodou omyvatelný, neznamená to ještě, že je určen i na holení ve vodě!

Základní dělení holicích strojků

Hlavicové

Jsou určeny pro holení i delších vousů s možností úpravy porostu pro experimentujících mužů. Mají otočné frézky, obvykle v počtu 2-3, se samobrusným systémem. Dokáží zachycovat různé délky vousů najednou, protože jejich pohyb je od sebe nezávislý. Holí se jimi krouživým pohybem po tváři.

Planžetové

Pro pravidelné holení spíše kratších a jemnějších vousů. Mají jednu podélnou holicí plochu, pod kterou vibrují čepele. Jsou přesnější, pokud vyžadujete precizní styling brady.

Manuální

Standardní holicí strojky s břity bez dobíjení a napájení. Slouží pro rychlé a hladké oholení, ale k žádanému výsledku je nutné používat holicí pěny, zda gely pro lehčí skluz. Je to nejdostupnější a nejlevnější varianta holicího strojku, s minimálními nároky na místo.

Břitvy mohou být v počtu 1 – 6 kusů v hlavici.

Nevýhodou je riziko poranění pokožky břity, případně její přecitlivění po manuálním holení a vždy jen holení namokro.

Šňůrové, zda bez šňůrové

Holicí strojky s přívodním kabelem sice snižují komfort manipulace, ale jsou praktické pro ty muže, kteří potřebují pro důkladné oholení delší dobu. Obvykle jsou levnější alternativou oproti nabíjitelným modelem.

Cestovní

Malé, skladné, omyvatelné strojky. Fungují na AA baterie

Základní parametry při výběru

Konstrukce strojku

 • hlava (statická, výkyvná) – může být jen jedna, ale kvalitnější modely disponují až třemi
 • holicí planžety (multipohybové, či plovoucí, pružné) – přes otvory zachycují vousy, dražší modely mají planžety ergonomicky různě tvarované a jejich
 • otvory dokáží zachytit větší počet vousů najednou
 • čepele
 • spínač – předností je neklouzavé ergonomické držadlo
 • výsuvný zastřihovač

Doba nabíjení

 • 2 – 16 hodin při standardním nabíjení
 • 3 – 10 minut při rychle dobíjení

Kvalitnější strojky se dokáží z plného vybití nabít již za 1 hodinu a dokážou být provozu až 50 minut. Možností je i rychle dobití, které trvá jen několik minut, což však dobu holení zkrátí. Pro šikovných mužů to vystačí na zrychlené oholení.

Napájení

 • síťové
 • akumulátorové (Li-on baterie bez paměťového efektu, NiMH)

Doba provozu

 • 20 – 60 minut

Doplňkové funkce holicích strojků

Čistící stanice

Strojek se po vložení do stanice vždy sám vyčistí a dezinfikuje pomocí tekutiny s alkoholovým základem. Takto se udržuje strojek vždy v perfektním stavu, jako by byl nový. Zajistíme tak jeho maximální hygienu. Součástí čistících stanic je i funkce promazání, vysoušení a nabíjení. Toto vše jen stiskem jednoho tlačítka

Holení Wet / Dry

Funkce umožní použití strojku nasucho i namokro, podle oblíbenosti. Holení je tedy možné i ve sprše, což minimalizuje nepořádek po sestříhaný porostu.

Holicí senzor

Snímá hustotu porostu a poupravit pohyby břitu – pokožka je tak méně podrážděná

Indikátor stavu baterie a doby holení

Už během holení je možné díky indikátorem odhadnout možnou délku použití strojku a vyhnout se tak nechtěnému překvapení v podobě poloviny sada obličeje. Zároveň LED dioda, nebo digitální kontrolka, upozorní na to, kdy je třeba strojek znovu nabít.

Režimy osobního nastavení

Možnost navolení několika režimů pro osobnější holení podle aktuální potřeby. Jiné nastavení strojku je totiž třeba při několik denním porostu jako při porostu, který má jen pár hodin. Tato možnost nastavení ovlivňuje i citlivost senzorů pro různé partie obličeje – citlivé, normální, intenzivní

Displej

 • LCD displej, s možností dotykového ovládání
 • kontrolka akumulátoru

Nástavce

 • pro zastřihování kníru od 1 mm do 12 mm
 • stříhání vlasů délky 10 až 20 mm

Příslušenství

Součástí strojků v originálním balení nebo s možností dokoupení jsou: náhradní planžety, čistící a dobíjecí stanice, náplně do čistící stanice, cestovní pouzdro, nabíječka, čisticí kartáček.

Recenzer – Potřebujete poradit s výběrem holícího strojku?

5/5 - (30 votes)
We will be happy to hear your thoughts

   Přidat komentář

   Zeen
   Logo