Materiálová krize zvyšuje zájem o alternativní stavebniny

Cihla nebo beton. Tato dvojice dlouhodobě při stavbách domů dominuje, ale po loňské materiálové krizi se řada lidí poohlíží po alternativách. Klasickou pálenou cihlu tak nahrazují materiály, které jsou mnohdy dostupnější a přitom poskytují srovnatelnou kvalitu. Mnohem častěji se na stavbách také používají recyklované materiály – staré cihly pak místo na skládkách končí v novostavbách. Stavební firmy rovněž stále častěji využívají „zelené“ materiály jako dřevo, celulózovou izolaci nebo balíky slámy. Říká to Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

První volbou alternativního materiálu zpravidla bývá dřevo, jehož výhodou je dostupnost a v případě novostaveb i rychlá a relativně jednoduchá práce. Zájem ale budí i ještě méně tradiční materiály. „Popularitu získávají například takzvané slamáčky, tedy domy s dřevěným skeletem vyplněné slámou,“ popisuje Ondřej Wachal. Sláma zde plní i funkci izolace. Podle Wachala je však technologie vhodná hlavně pro menší stavby, jako jsou rodinné domy.

Velmi snadno dostupným stavebním materiálem s rostoucí popularitou se stává běžná hlína. „Z hlíny je možné udělat nepálené cihly, které v současnosti získávají na oblibě. Poměrně běžné jsou už také hliněné omítky, které mají velmi příznivý vliv na klima v interiéru,“ říká Helena Ježková ze serveru Nazeleno.cz, který se věnuje trendům v alternativním bydlení.

Nedostatek stavebnin a dlouhé dodací lhůty mnozí lidé řeší i recyklací již použitého materiálu, například cihel nebo štěrku. „Při stavbě našeho domu jsme využili recyklované cihly na zdění příček a některých dalších stěn. Vyžaduje to sice trochu práce s přípravou materiálu, ale na druhou stranu nemusím čekat tři měsíce na dodávku ze stavebnin. Staré cihly totiž většinou na vesnici někdo má a rád je levně prodá,“ popisuje Michal Doležel, který staví svůj rodinný domek nedaleko Kroměříže a využívá k tomu použitý stavební materiál.

Použití recyklovaných materiálů však má svá omezení. „Pro jednotlivce, kteří si staví rodinné domy svépomocí, je tento postup ideální. U větších staveb nebo veřejných zakázek je však použití recyklátu problematické, protože to většinou neumožňuje projekt,“ vysvětluje Ondřej Wachal. Přesto stavební recyklát ve stavební firmě VW Wachal použili například při realizaci Depozitáře pro Východočeské muzeum v Pardubicích.

O společnosti VW Wachal, a. s.

VW WACHAL, a. s., je rodinná česká firma, která se v oblasti stavebnictví pohybuje již od roku 1991. Z původních tří spolupracujících zedníků vznikla pod vedením Ing. Viliama Wachala významná stavební společnost, která dnes zaměstnává zhruba 90 lidí. Zaměřuje se přitom primárně na pozemní stavitelství, když řeší nejen novostavby a rekonstrukce domů, ale také výstavbu průmyslových, administrativních či historických budov. Mezi její významné stavby patří například rekonstrukce operačních sálů, zázemí a laboratoří institutu IKEM, vybudování koncertního sálu pro Pražskou konzervatoř nebo rekonstrukce velitelství Univerzity obrany v Brně. Na budovy VW WACHAL. a. s., narazíte také ve Spojených státech amerických, Tunisku, Finsku, Rumunsku či Itálii.

Mohlo by vás zajímat:

Rate this post
We will be happy to hear your thoughts

      Přidat komentář

      Zeen
      Logo