Test nejlepších sušiček prádla 2019

Věšení, dlouhodobé sušení, žehlení a skládání opratě prádla zabere množství času, energie a v konečném důsledku i místa. Obzvláště během zimních měsíců, kdy musíte mít sušák s prádlem uvnitř, například v obývacím pokoji. Tomuto všemu se můžete vyhnout používáním sušičky prádla. Celý proces od vytahování prádla z pračky, až po ukládání do skříně zrychlí a zefektivní. Navíc, dokud se bude prádlo sušit, vy můžete odpočívat při dobré knize, nebo oblíbeném programu v televizi.

Jak sušička prádla funguje?

Sušička prádla po zapnutí nasaje a zahřeje vzduch na požadovanou teplotu. Proud horkého vzduchu vytáhne z prádla veškerou vlhkost. Následně studený vzduch prádlo zafixuje tak, aby nezůstala zamotaná, pokrčená, ale právě naopak na dotek jemná a nadýchaná. Po vyjmutí ze sušičky tedy nemusíte ztrácet čas se žehlením a vyrovnáváním prádla. Včetně samotného sušení prádla sušička disponuje i řadou dalších funkcí. Z oblečení odstraní žmolky, zvířecí chlupy, či vlasy, které odvádí do speciálního filtru. Podobně je to i s přebytečnou vodou a vzduchem, které putují z bubnu ven, nebo při kondenzačních sušičkách do vyhrazené nádoby.

Náš test sušiček prádla vám představuje žebříček těch nejlepších sušiček prádla, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

zpět k obsahu ↑

Jak vybrat nejlepší sušičku prádla?

Sušička prádla patří mezi dražší domácí spotřebiče. Při koupi se tedy rozhodne neunáhlete a pečlivě zvažte všechny její parametry. K těm nejdůležitějším patří:

zpět k obsahu ↑

Druhy sušiček prádla

V závislosti na způsobu odvádění horkého vzduchu rozlišujeme:

a) Ventilační (odvětrávací) sušičky prádla prostřednictvím horkého vzduchu prádlo ohřívají, v důsledku čehož vzniká pára a směs vlhkého, horkého vzduchu. Ten se následně odvádí z bubnu rovnou ven. Pro jejich fungování je tedy nezbytné zajistit správné odvětrávání prostřednictvím odvádějící trubice s min. délkou 1,2 metru. Takové stavební úpravy a s nimi související i tepelné ztráty si ale nemůže dovolit každý. Výhodou ventilačních sušiček je však nižší pořizovací cena a malá spotřeba elektrické energie.

b) V případě kondenzačních sušiček horký vzduch zahřívalo prádlo naváže na sebe páru, přičemž při přejetí bubnem se uvnitř sušičky ochladí. Vzniklá voda směřuje do sběrné nádoby a vzduch se znovu zahřívá. Celý proces je efektivnější a nevyžaduje žádné stavební úpravy. Kondenzační sušičky jsou sice dražší, avšak populárnější. Navíc tento druh sušiček je k dispozici v množství variant, od vestavěných, volně stojících až po sušičky se zkrácenou hloubkou tzv. slim sušičky.

V závislosti na způsobu ohřívání vzduchu najdete na trhu:

Kondenzační sušičky s topným tělesem – vyznačují se vyšší spotřebou elektrické energie, protože vzduch je ohříván elektrickým topným tělesem. Jejich hlavním benefitem je nízká cena a kratší čas sušení, což ocení především rodiny s dětmi.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem – na ohřátí studeného vzduchu využívají zbytkové teplo. Tyto sušičky jsou tedy úspornější a efektivnější. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a delší čas sušení, který může být pro vícečlenné rodiny překážkou.

Hybridní sušičky – představují novinku na trhu. Disponují tak topným tělesem, jakož i tepelným čerpadlem, vzhledem k tomu patří do vyšší cenové kategorie.

Účinnost sušení

Jeden z nejdůležitějších parametrů, který označuje kolik% vody sušička dokáže vysušit z mokrého prádla. Podle efektivity sušení jsou sušičky prádla rozděleny do jednotlivých kategorií od A až po G. Sušičky s písmenem ,, A ,, pracují nejefektivněji, přičemž z oblečení dokáží vytáhnout více než 90% vody. Postupně účinnost sušení klesá, levné modely spadající do kategorie G vysuší na standardním programu méně než 40% vody. Samozřejmě při volbě delšího programu sušení, případně při sušení poloprázdný bubnu se účinnost sušení může změnit.

Kapacita sušičky prádla

Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 7 do 9 kilogramů. V případě levnějších modelů se můžete setkat také s menší kapacitou, kterou ale nedoporučujeme. Do malých dvoučlenných domácností je ideální kapacita bubnu 7 kg. Pokud jste však větší rodina se čtyřmi, pěti členy, budete potřebovat sušičku s min. kapacitou 8 až 9 kg. Prádlo vkládáte do sušičky mokrou, tedy i těžší. Nenechte se zmást volným prostorem v bubnu a nepřekračujte kapacitu sušičky. Odrazí se to nejen na efektivitě sušení, ale i samotné kvalitě oblečení, které se může tímto způsobem znehodnotit.

Spotřeba elektrické energie

Všechny potřebné informace, od účinnosti sušení, kapacity až po samotnou spotřebu energie najdete na energetickém štítku. Obecně jsou nejúspornější sušičky s energetickou třídou A +++, A ++ nebo A. Naopak, snažte se vyhnout třídám s označením B, C, D, které ve srovnání s třídami A spotřebují až o 60% více energie. Samozřejmě přihlížejte i na to, kolik krát týdně budete sušičku používat. V případě, že každé dva dny, rozhodne investuje do energetické třídy A +++.

Hlučnost sušičky

Sušička prádla sice nepatří mezi nejhlučnější domácí spotřebiče, avšak některé modely vás mohou rušit. Obzvláště pokud jsou umístěny v blízkosti obývacího pokoje nebo ložnice. Optimální hlučnost sušičky se pohybuje okolo 64 – 65 decibelů, což je přibližně hlasitost běžného telefonátu. Samozřejmě, čím méně decibelů, tím je sušička tišší. Pokud tedy plánujete sušit prádlo v noci, rozhodně nevybírejte modely s hlučností více než 65 decibelů.

Funkce

Rychlé odstranění pachu – tzv. refresh funkce je ideální pro oblečení dlouho stojící ve skříni. Nejenže ho zbaví nepříjemného zápachu a dodá mu potřebnou svěžest, ale ho i vyžehlí a zbaví alergenů.

Šestý smysl (fuzzy logic) – nemusíte stát při sušičce a čekat až se prádlo vysuší, sušička to zvládne i bez vás. Pomocí čidel vlhkosti a vzduchu dokáže sama zjistit stav oblečení v sušičce a tomu automaticky přizpůsobit program sušení.

Ovládání přes telefon – některé modely umožňují spárování s vaším telefonem, díky čemuž můžete sušičku ovládat a sledovat stav programů klidně iz práce. Také prostřednictvím speciální aplikace dokážete nejen sledovat, ale i odhalit případné poruchy sušičky prádla.

Mohlo by vás zajímat:

    GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@zeen.cz

Komentáře / diskuse / hodnocení