Eshopům se mimořádně daří

E-shopům se v loňském roce zvýšily tržby o celých 17 procent na úctyhodných 135 miliard korun. Velký vliv na to mělo výnosné předvánoční období, kdy již tradičně stoupá zájem o zboží z elektronických obchodů.

Každoročně utratí lidé nejvíce peněz za elektroniku a nejinak tomu bylo i letos, konkrétně byl velký zájem o značky Samsung, Apple a Xiaomi. Může za to i uvedení nových špičkových výrobků, které se ihned po zavedení na trh staly velmi oblíbenými.

Začátkem roku se však tolik nedařilo

Na začátku roku 2018 se ovšem e-shopům příliš nevedlo. Jejich tržby sice rostly, ale pokud tento růst porovnáme s hodnotami z konce roku, jsou o hodně nižší. Odborníci se shodují, že to bylo způsobeno nečekaně příznivým počasím, kvůli kterému se lidé spíše vydali do obchodů osobně. Koncem roku se hodnoty začaly opět prudce zvedat, až dosáhly 17 procent – české e-shopy tak opět lámaly rekordy. Jejich počet také v loňském roce velmi stoupl, konkrétně o 3 000 na 43 500 aktivních elektronických obchodů.

Rok 2018 byl úspěšnější, než se očekávalo

Prognózy pro minulý rok byly nejprve velmi skeptické, avšak postupem času se ukázalo, že byly až příliš pesimistické. Zákazníci však stále častěji objednávají na internetu takové zboží, o které nebyl v minulých letech až takový zájem. Odborníci věří, že podobný růst bude pokračovat i roce současném. Můžeme též čekat, že porostou nejen tržby již současných e-shopů, ale že se budou objevovat stále nové a nové. Přece jen v jedenadvacátém století se jedná o velmi úspěšný koncept obchodu a postupně se na něj přesouvá většina obchodníků.

Za co se utrácelo nejvíce?

Nejvíce se utrácelo za mobilní telefony, což už je tradičně se opakující jev. Velkým důvodem k utracení financí byl Apple iPhone 7, stejně tak jeho levnější či dražší sourozenci. V závěsu ale nezůstal ani Huawei P20 Lite. Utrácelo se však nejen za elektroniku, ale i za investiční zlato, případně za nábytek. Největší růst v rámci kategorií prodělalo jídlo, jež meziročně vzrostlo o 52 procent. Stoupl i prodej méně obvyklého zboží, jako jsou sexuální pomůcky, konkrétně o 33 procent, a hobby potřeby o 27 procent.

Češi jsou nejlepšími v Evropě

Občané České republiky jsou suverénně nejlepší v nákupech technických spotřebních produktů přes internet. Například velké domácí spotřebiče nakupuje prostřednictvím e-shopů až 40 procent obyvatel, v kamenných prodejnách pak 38 procent a zbytek občanů využívá k nákupu obě cesty. Průměr v Evropě se ale pohybuje okolo 23 procent v oblasti tohoto sortimentu. Nejvíce se obecně prodává elektronika. Nejméně pak potraviny, které stále drtivá většina společnosti kupuje v klasických kamenných obchodech.

A jak nejraději nakupujete vy? Také z pohodlí domova či se vydáte na nákup osobně?

Rate this post
We will be happy to hear your thoughts

      Přidat komentář

      Zeen
      Logo